26/2/2025 - V roku 1956 sa v spoločnosti General Motors zrodil ambiciózny plán vytvoriť špičkové americké športové auto, ktoré by mohlo konkurovať najlepším modelom z Európy. Za týmto plánom stála dvojica vizionárov - dizajnér Harley Earl a talentovaný inžinier Zora Arkus-Duntov. Obaja zdieľali víziu o vytvorení výkonnej a pretekársky orientovanej Corvette, ktorá by ohúrila svet. Tento plán bol výsledkom snahy GM vytvoriť americký športový model, ktorý by mohol konkurovať najlepším európskym značkám.


Harley Earl a jeho sen o výkonnej Corvette
Harley Earl, legendárny dizajnér, ktorý vytvoril ikonický vzhľad prvej generácie Chevrolet Corvette, nebol spokojný iba s atraktívnym dizajnom. Jeho snom bolo, aby sa Corvette stala plnohodnotným výkonným športovým autom, schopným konkurovať najlepším európskym modelom na prestížnych pretekových tratiach. Earl veril, že Corvette má obrovský potenciál a s pomocou správnych ľudí a technológií by sa mohla stať legendárnym americkým športovým autom. Preto sa snažil presvedčiť vedenie GM, aby do projektu investovali potrebné zdroje.


Zora Arkus-Duntov a jeho vízia pretekárskej Corvette
Zora Arkus-Duntov, talentovaný a ambiciózny inžinier pracujúci pre divíziu Chevrolet, zdieľal Earlov sen o vytvorení výkonnej pretekárskej Corvette. Arkus-Duntov bol presvedčený, že takýto model by mohol úspešne konkurovať európskej konkurencii. Vďaka svojej technickej odbornosti a schopnosti presvedčiť vedenie spoločnosti, sa mu v roku 1956 podarilo získať od generálneho riaditeľa Chevroletu Eda Colea oficiálne povolenie na realizáciu tohto projektu. Arkus-Duntov bol kľúčovou postavou pri vývoji pretekárskej Corvette.


Projekt Corvette SS
Projekt dostal interné označenie XP-64 a na jeho realizácii pracoval tím dôkladne utajovaných inžinierov, dizajnérov a mechanikov. Ich cieľom bolo vyvinúť ľahké, aerodynamické a výkonné športové auto, ktoré by bolo schopné konkurovať najlepším európskym modelom na okruhoch. Vedenie GM poskytlo Arkus-Duntovovi a jeho tímu všetky potrebné zdroje a podporu na dosiahnutie tohto ambiciózneho cieľa. Projekt bol realizovaný v prísnom utajení, aby sa zabránilo úniku informácií o vývoji nového športového modelu.

Výsledkom projektu XP-64 bol model neskôr pomenovaný Corvette SS, ktorý využíval celý rad technologických inovácií. Patrilo k nim napríklad nezávislé zavesenie kolies, výkonný 283 kubický palcový V8 motor s vstrekovacím systémom Ramjet produkujúci až 290 koní, či výkonný brzdový systém s bubnovými brzdami a vlastným posilňovačom. Tieto pokročilé technológie mali Corvette SS posunúť na vyššiu úroveň výkonu a jazdných vlastností, aby bola schopná konkurovať najlepším európskym športovým autám. Corvette SS tak mala disponovať špičkovými technickými parametrami.

V roku 1957 debutovala Corvette SS na slávnych pretekoch 24 hodín v Daytone, kde ohúrila divákov svojím výkonom, aerodynamikou a ľahkou konštrukciou. Hoci sa nakoniec nedostala do sériovej výroby, tento model položil základy pre ďalší vývoj a slávu legendárnej Corvette, ktorá sa stala ikonou amerického automobilizmu. Napriek tomu, že Corvette SS nebola uvedená do sériovej výroby, jej účasť na pretekoch v Daytone ukázala jej obrovský potenciál a inšpirovala ďalší vývoj Corvette.

